Analiza techniczna jest jedną z metod, która pozwala na inwestowanie na giełdzie z większym prawdopodobieństwem sukcesu. Nie należy to do najłatwiejszych, gdyż giełda bywa bardzo zmienna i ryzykowna. Aby zminimalizować to ryzyko analitycy szukają jak największych ilości sprawdzonych rozwiązań dla inwestorów. Jednym z nich są dwa rodzaje analizy – techniczna i fundamentalna.

Analiza techniczna – zachowanie wykresu

Analiza techniczna bierze pod uwagę nic innego tylko zachowanie wykresu. Nie interesują ją wszystkie sytuacje społeczne, których nie ma na wykresie – chociaż niektórzy, twierdzą, że są one już naniesione na linie wykresu. Analiza fundamentalna dopełnia techniczną już biorąc pod uwagę wszystkie sytuacje jakie dzieją się w danym kraju – na przykład kondycja jej waluty podczas inwestycji na forexie.

 

Wykres analizowany jest w różny sposób. Głównie w analizie technicznej chodzi o ustalenie trendu – kiedy maleje to ryzyko dalszego zagłębiania się ,,dołka” jest większe niż nagły skok. I na odwrót – podczas wzrostu linii na wykresie trend raczej będzie się utrzymywał. Niestety nikt nie wie, kiedy trend się zmniejszy i zacznie niekorzystnie spadać. Analitycy rozróżniają wiele formacji wykresu, które mogą twierdzić o bliskiej zmianie trendu. Do najważniejszych z nich należą:

-Formacja głowy i ramion; jak sama nazwa wskazuje wykres ustawia się w tytułowy kształcie. W momencie spadku wykresu do drugiego ramienia następuje niewielki wzrost – potem już mocny spadek.

-Układ spodka; wymaga sporej cierpliwości – jest rozciągnięty jak hiperbola. Na początku notuje się powolne i drobne spadku, które bardzo powoli przyśpieszają, żeby na koniec mocno wystrzelić w górę.

-Prostokąt; to układ, który prezentuje spadki i wzrosty wykresu w figurze prostokąta. Każdy kolejny spadek/wzrost jest porównywalny do poprzedniego tworząc tytułową figurę.

 

Na dobrą sprawę formacji jest setki i tak naprawdę każdy może ustalić czy wymyślić jakiś sposób analizy dla siebie. Analiza techniczna dla wielu inwestorów jest kluczem do sprawnego inwestowania. Mimo wszystko nie da się z 100% prawdopodobieństwem stwierdzić, że wszystko się uda. Nawet najlepsi analitycy czasem wpadają i jest to wliczone w ich zawód – nie da się przewidzieć wszystkiego.

Podsumowanie

Aby inwestować z największym prawdopodobieństwem z pewnością trzeba brać pod uwagę analizę techniczną i się jej trzymać. To jedna z najlepszym metod analizy wykresu – jednak aby wygrywać jak najwięcej warto brać pod uwagę również inne sposoby.