Obowiązek każdego właściciela swojego samochodu ciężarowego to między innymi zadbanie o to, aby posiadał ważne badania techniczne. Jest to bardzo ważny ,,papier”, który umożliwia poruszanie się samochodu po drogach. W sytuacji nie dotrzymania go i kontroli drogowej może zostać nałożona surowa kara na właściciela pojazdu dlatego też tak ważne jest pilnowanie dat kontroli swoich pojazdów aby nie dopuścić do takiej sytuacji.

Przegląd samochodu, który wazy poniżej 3,5 tony w przypadku nowego samochodu, który wyjechał z salonu należy dokonać przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji pojazdu. W wyniku tego pierwsze 3 lata po zakupie są wolne od jakichkolwiek kontroli. Później po wykonaniu kontroli zarówno dla samochodów ciężarowych, jak i osobowych przegląd jest ważny 2 lata do ukończenia 5 roku po pierwszej rejestracji. Kolejne badania już musza być wykonywanie regularnie co rok.

 

Jak przebiega badanie techniczne pojazdu ciężarowego?

Mimo tego, że brzmi to groźne to przegląd samochodu ciężarowego trwa około 30 minut, więc nie tak źle.. Po udaniu się do okręgowej bądź podstawowej kontroli pojazdów dokonuje się przeglądu, za który należy uiścić opłatę. W jego czasie kontrolowane są wszystkie podzespoły i układu, wyposażenia i akcesoria obowiązkowe samochodów. Między innymi kontrola zgodniści nr VIN i tabliczki zmianowej. Ponadto ogólny stan samochodu ciężarowego nie może w żadnym aspekcie zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego. Sprawdzane są układy hamulcowe, kierownicze, silnik, układ wydechowy oraz zawieszenie, nadwozie i prawidłowe oświetlenie całego pojazdu. Dodatkowo bezpieczeństwo kierowcy jest również ważne więc sprawdzane są pasy bezpieczeństwa, ważne gaśnice oraz obecność trójkąta ostrzegawczego. Dodatkowo na końcu badanie jest zużycie opon i ewentualne poinformowanie kierowcy o tym, że powinien je zmienić. Wynika z tego wszystkiego, że jednak samochody są bardzo dobrze badane, ale dzieje się to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa kierowców i innych ludzi.

Sprawdź również: Stacja kontroli pojazdów – DBK

Przegląd naczepy samochodu ciężarowego

Nie tylko samochód, ale także naczepa musi zostać dokładnie sprawdzona! Te powyżej 750 kg muszą być sprawdzane – przecież służą do przewozu niejednokrotnie bardzo ciężkich materiałów. Przegląd jej kosztuje w zależności od masa dopuszczalnej towaru, który przewozi – im większa dopuszczalna masa tym większy koszt.  Diagności sprawdzają tablice rejestracyjne, zgodności numerów VIN i identyfikatorów. Następnie kontrola elektryczna przewodów łączących naczepę z pojazdem. Na końcu jest to oświetlenie, hamulce i ogumienia.