Kryptowaluty w ostatnim czasie są coraz bardziej popularne. Czy warto w nie inwestować? Czy opłaca się kupić bitcoina?

Pojęcie kryptowaluty

Kryptowaluta jest wirtualną walutą – to zapis cyfrowy przechowywany np. w komputerze (niepowtarzalny kod). Wszelkie transakcje na walutach wirtualnych odbywają się elektronicznie, w systemie blockchain – żadna organizacja tego nie nadzoruje. Wiele z nich jest notowanych na giełdach, a o ich cenie decydują rynkowe mechanizmy, ulegające zmianie (przede wszystkim poziom popytu i podaży).

Bitcoin

Bitcoin jest najbardziej znaną walutą wirtualną, powstała w 2008 roku. Te monety zyskały popularność dzięki wysokiemu wzrostowi kursu. Od jakiegoś czasu istnieje wzmożone zainteresowanie bitcoinem; korzystają z niego nawet duże firmy i przedsiębiorstwa.

Cykle giełdowe – Fiboteamschool.pl

Wady inwestowania w kryptowaluty

Warto zauważyć, że istnieją także ciemne strony korzystania z bitcoina. Jakiś czas temu dochodziło nawet do kradzieży na giełdach, prania brudnych pieniędzy, co spowodowało, że wiele krajów zakazało obrotu wirtualnego.
Jedną z największych wad kryptowaluty jest to, że nie ma żadnego zabezpieczenia – to jedynie wirtualny zapis elektroniczny, za którym nie stoi żaden bank. Kryptowaluta często nie generuje dochodu przez długi czas, poza spekulacyjnym wzrostem (lub spadkiem) wartości. Bitcoiny nie dają możliwości kontroli przesyłanych środków, a nawet mogą utrudniać walkę z organizacjami przestępczymi. Użytkownicy unikają płacenia podatków, dochodzi także do transferowania środków przez handlarzy narkotyków lub broni.

Czy warto zainwestować?

Trudno stwierdzić, czy warto zainwestować w bitcoiny. Wszystko zależy od doświadczenia i czasu, jak poświęciliśmy na obserwację rynku. Brak umiejętności może doprowadzić do strat, a kopalnie kryptowalut są coraz mniej opłacalnym rozwiązaniem. Jednak, jeśli bardzo zależy nam na inwestycji, możemy przeznaczyć niewielką część swoich środków (około 30 %), aby spróbować swojej przygody w tek kwestii. Jednak inwestowanie wielkich pieniędzy wiąże się z ogromnym ryzykiem utraty
oszczędności i kłopotami finansowymi.

Jednym z najpopularniejszych rynków finansowych jest Forex, gdzie możemy zakupić bitcoiny i zająć się inwestowaniem.