Czym jest tomografia

Tomografia komputerowa jest jedną z metod podstawowych diagnostycznych, która jest zaliczana do tak zwanych obrazowych badań. Jest bardzo łatwo dostępna, jak i także powszechna. Co więcej jest także wykorzystywana w rozpoznawaniu wielu bardzo poważnych schorzeń. Co koniecznie musimy wiedzieć o tym właśnie badaniu?

Dzięki komputerowej tomografii można między innymi zdiagnozować takie choroby, jak choroby narządów jamy brzusznej, choroby układu nerwowego, choroby oczodołów, oczu, uszu, krtani, gardła czy też klatki piersiowej. Niekiedy dla uwidocznienia dokładniejszego ewentualnych chorobotwórczych zmian, tomografia jest wykonywana z kontrastem. Jest to środek cieniujący, który zmienia samą skalę pochłaniania rentgenowskich promieni.

Na czym dokładnie polega?

Badanie komputerowej tomografii polega na niczym innym, jak na wykonaniu kilku zdjęć właśnie przy użyciu rentgenowskich promieni. Głowica tomograficznego aparatu krąży w okolicy partii określonych ciała, wytwarzając odpowiednie promieniowanie. Daje nam to możliwość wykonania naprawdę wielu zdjęć na płaszczyznach różnorodnych oraz także na różnych warstwach.

Obraz uzyskany jest przekazywany następnie do komputera z oprogramowaniem specjalistycznym. Partia ciała fotografowana pacjent jest widoczna w technice 2D czy też 3D. Musimy także wiedzieć, że podczas wykonywania komputerowej tomografii jest bardzo istotne pozostanie w totalnym bezruchu. W przeciwnej sytuacji powstałe artefakty mogą jednak mieć wpływ na ocenę prawidłową oraz także na sam wynik badania.

Jak się przygotować do tomografii komputerowej?

Aby samo badanie tomografem przebiegało w sposób prawidłowy, to należy się do niego odpowiednio przygotować. Osoby, którym tomografię zlecono powinni przynajmniej na sześć godzin przez wykonaniem badania zjeść ostatni swój posiłek. Na dzień czy też na dwie godziny przed komputerową tomografią powinno się przyjąć bardzo duże ilości płynów. Na badania zabrać należy ze sobą aktualne wyniki badań, także wykonywanych poprzednio tomografii.
Jeśli chodzi o czas badania to jest to najczęściej 10 do 15 minut.

Czym jest tomografia komputerowa?
5 (100%) 1