Edukowanie dziecka od najmłodszych lat ma bardzo duży wpływ na jego rozwój. Jednym z elementów istotnych, który powinien wdrożyć każdy rodzic od pierwszych miesięcy życia dziecka to czytanie przed snem. Na rynku jest wiele ciekawych pozycji, które bawiąc edukują, rozwijają, przekazują ważne zasady życiowe i wspierają wyobraźnię dziecka. Ponadto czytanie dzieciom pokazuje im, że ten aspekt jest ważny dla rodzica, oraz że ma on umiejętności, których jeszcze nie ma dziecko. To sprawia, że maluch szybciej zaczyna interesować się nabywaniem nowych umiejętności i wiedzy. Czy czytanie jest ważne?

Bliskość

Czytanie dziecku to świetna forma utrzymywania bliskości między dzieckiem i rodzicem. Wypowiadanie słów czytanej opowieści, szczególnie przyciszonym, melodyjnym głosem wymaga bardzo bliskiego kontaktu rodzica z maluchem co sprawia, że w grę wchodzi nie tylko aktywne słuchanie, ale również przytulanie się do siebie. To sprawia, że dziecko, nawet jeżeli w ciągu dnia, nie spędzało czasu z rodzicem, to takie systematyczne wieczorne seanse pozwalają nadrobić czas, a dodatkowo są możliwością do rozmowy z dzieckiem o tym, jak mu minął dzień.

Jakie bajki wybierać?

Oczywiście dużo zależy o płci dziecka. Dziewczynki z chęcią wysłuchają opowieści o księżniczkach, chłopcy zaś o samochodach czy przygodach bohaterów wykonujących typowe, męskie zawody jak strażak czy policjant. Wybór tak na prawdę może zależeć od samego dziecka. Najlepiej wziąć malucha na książkowe zakupy i pozwolić mu wybrać okładkę, która najbardziej go zachęci. Obrazki mają duże znaczenie, szczególnie na początku, ponieważ wyobrażenie sobie niektórych elementów bajki może okazać się trudne. Obrazki pozwolą na ukazanie dziecku tego, o czym opowiada historia zawarta w wybranej książeczce.