Każde miejsce-dom, biuro czy wszelkiego rodzaju budynki użyteczności publicznej charakteryzują się tym, że nawet systematyczne utrzymywanie porządku, nie uchroni ich przed kurzem i brudem. Najlepszymi miejscami dla kurzu są wąskie szczeliny, wgłębienia czy załamania w fakturze, przez co doczyszczenie ich jest bardzo trudne. Na pierwszy rzut oka wszystko może być w porządku ponieważ oko ludzkie może nie zauważyć warstwy kurzu, która się utworzyła, jednakże może to doprowadzić do rozwijania się roztoczy, które są niebezpieczne przede wszystkim dla alergików.  Czy zatem warto posiadać w mieszkaniu lub domu dużo przedmiotów i dekoracji?

Ładnie wyglądają, ale sprawiają problemy

Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z aranżacją wnętrz, kreuje sobie w głowie wizje przyszłego lokum, które pełne jest niesamowicie wyglądających, designerskich gadżetów. Oczywiście, dużo doniczek z kwiatami, książki czy świece i lampiony to dekoracje, które są praktycznie w każdym domu. Im więcej jest jednak przedmiotów w pomieszczeniach mieszkalnych, tym trudniej jest zadbać o czystość w domu. Mieszkanie na pozór wysprzątane, może się okazać niedoczyszczone, szczególnie tam, gdzie nie sięga wzrok. Wybór lustra w bogato zdobionej ramie z rzeźbionymi elementami jest z całą pewnością pięknym dodatkiem, ale gdy przychodzi czas aby je wyczyścić, sprawa znacznie się komplikuje. Podobnie sprawa się ma w przypadku rzeźb i figurek ozdobnych, które często mają różne wcięcia i nieregularny kształt. Również i w takim przypadku sprzątanie takich elementów może być długotrwałe i nieprzyjemne.

Jeżeli sprzątanie  to konieczny obowiązek a nie ulubiona czynność, wtedy dobrym rozwiązaniem jest stosowanie przedmiotów i form o prostym kształcie, które można szybko wyczyścić, wykonując kilka ruchów ręką.  Jest wiele dekoracji, które ładnie wyglądają, natomiast można je wygodnie odświeżyć podczas sprzątania.