Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w strukturach ludzkiej skóry. I choć jej nazwa brzmi nieco niepokojąco, to zabiegi z jej wykorzystaniem są całkowicie bezpieczne. Po co zatem jest nam potrzebny kwas hialuronowy i jak wyglądają zabiegi z jego wykorzystaniem?

 

Kwas, czy medycyna estetyczna?

Wbrew swojej nazwie, nie jest to żaden kwas, lecz… wielocukier. Swoją konsystencją przypomina on bezbarwny żel i właśnie w tej postaci wykorzystuje go medycyna estetyczna. Kwas hialuronowy stosuje się między innymi do wypełniania zmarszczek, korekty kształtu nosa lub też podnoszenia owalu twarzy. W naturalnych warunkach wykorzystywany jest on przez ludzki organizm przede wszystkim jako powłoka chroniąca ciało przed utratą wilgoci.

 

Co nam daje kwas?

W efekcie skóra człowieka wygląda młodziej, jest zdrowsza i o wiele lepiej nawilżona. Mało kto wie, że kwas hialuronowy może też łagodzić skórne stany zapalne. Niestety nie jest on dany człowiekowi “na wieczność”. Z biegiem czasu jego ilość w skórze drastycznie maleje, przez co pojawiają się na niej kolejne oznaki starzenia. Osoby młode również mogą utracić znaczną zawartość tego wielocukru, ale najczęściej sytuacja ta dotyczy kobiet, które intensywnie się odchudzają. Spadek zawartości tej substancji może być też oznaką poważnego stresu.

 

Kwas hialuronowy a zmarszczki

Związek ten można również wykorzystywać w zabiegach wypełniania zmarszczek. Mają one formę nieinwazyjną, przez co okres rekonwalescencji jest w ich przypadku bardzo krótki. Wstrzyknięcie związku chemicznego prowadzi do natychmiastowej poprawy wyglądu, gdyż wypełnia on wszelkie wgłębienia, napręża skórę a także pomaga zwiększyć elastyczność włókien kolagenowych. W ten sposób można bardzo łatwo usunąć np. zmarszczki mimiczne. Co więcej – efekty stosowania takich zabiegów mają długotrwały charakter.

 

Podsumowanie

Nowoczesna medycyna estetyczna powszechnie korzysta z dobrodziejstw kwasu hialuronowego. Jego atutem jest bezpieczny skład, brak skutków ubocznych i szybkie efekty zastosowanego zabiegu.

Zobacz również blog poświęcony medycynie estetycznej: https://www.doktormonika.pl/