Po przeczytaniu tego będziesz mógł łatwo wybrać rodzaj nici do skóry, które będą idealne do Twojego projektu. Kupując nici do ręcznego szycia skóry można ocenić nić na podstawie jej składu, sposobu jej wykonania, trwałości, łatwości stosowania, zawartości wosku, łatwości nawlekania, wyglądu i koloru oraz ceny. Chodzi tylko o ustalenie, z czego wykonana jest nić. Możesz uzyskać te informacje z opakowania nici lub pytając sprzedawcę. Będziesz chciał się dowiedzieć, czy nić jest wykonana z materiału syntetycznego, takiego jak poliester, czy z naturalnego materiału, takiego jak len i bawełna. Osobiście uważam, że nici lniane wykonane są świetne, ale mają tendencję do zużywania się po długim ściegu, podczas gdy nici bawełniane były po prostu zbyt drogie. Istnieją różne sposoby wykonywania nici. Przekonasz się, że większość nici jest w zasadzie skręcona / z kablem lub pleciona.

Jak wybrać nici do szycia skóry?

Chociaż skręcone nici są dobre do szycia ręcznego, mają tendencję do bardzo szybkiego rozkręcania się lub zerwania, zanim dojdziesz do końca długiego ściegu. Plecione nici są bardziej wytrzymałe i statyczne nawet po długim ściegu. Siła nici jest kluczowa. Będziesz chciał, aby nić, której używasz, miała pewną wrodzoną wytrzymałość i była w stanie wytrzymać zużycie po wejściu i wyjściu nici z kilku otworów bez osłabienia lub zużycia. Należy pamiętać, że istnieją również nici kaletnicze. Plecione nici poliestrowe lub wiązane nici nylonowe działają lepiej, ponieważ są niezwykle trudne do noszenia, w przeciwieństwie do skręconych nici lnianych, które szybko się zużywają.

Może to zależeć od tego, ile umiejętności rozwiniesz w czasie. Wybrany wątek musi mieć jakąś strukturę. Nici lniane i bawełniane są zazwyczaj wiotkie i utrudniają ich użycie podczas ręcznego szycia skóry.

Zobacz: https://craft-point.com/k/nici-do-skory/

Przekonasz się, że nić poliestrowa ma większą strukturę i może być nawet statyczna bez podpory, nawet po to, abyś mógł ją samodzielnie przebić przez igłę. Woskowanie nici zapewnia ciężar, strukturę, pomaga w naprężeniu ściegów, pomaga w trzymaniu nici podczas szycia ręcznego. Sprawia również, że nić jest gładka, a nie włóknista.

Nawoskowanie nici do szycia

Większość nici jest wstępnie nawoskowanych, a inne nie. W innych przypadkach nici będą wstępnie woskowane, ale nie będą tak bardzo woskowate, więc będziesz musiał nałożyć kilka warstw wosku pszczelego w zależności od tego, co będziesz robić.

Wiadomo, że nici lniane mają wewnętrzne woskowanie, dlatego nie są zbyt woskowate. W kilku prostych krokach możesz dodać wosk, przeciągając nić przez blok wosku pszczelego. Możesz jednak użyć domyślnej zawartości wosku i to również będzie działać świetnie.