Latem to idealne miejsce do wypoczynku, a nawet spotkań z bliskimi. Zimą, to przestrzeń zapomniana i pozostawiona na pastwę warunków atmosferycznych. Jedno jest jednak pewne, balkon to świetny element mieszkania, i warto o niego zadbać pod każdym względem. Chcąc spędzać na nim ciepłe letnie wieczory, istotną kwestią jest oświetlenie.  Bez niego swobodna rozmowa z innymi osobami, czytanie książki czy przeglądanie treści w Internecie na smartfonie nie będzie przyjemne. Oświetlenie balkonowe powinno nie tylko dawać światło, ale też tworzyć nastrojowy klimat. Jakie  zatem stosować rozwiązania? Stałe czy czasowe?

Rozwiązania stałe

Jedną z możliwości są kinkiety. Jest to rodzaj oświetlenia punktowego umieszczonego na ścianie. Kinkiety mają różne formy, ale najczęściej kierują strumień światła jednocześnie w górę i w dół. Dzięki temu światło, które dają jest rozproszone, przez co tworzą ciekawy klimat po zmroku. Innym rozwiązaniem, które jednak może być zastosowane albo przez dewelopera albo wtedy, gdy sami bierzemy udział w planach aranżacji zewnętrznej części domu czy bloku, jest oświetlenie podłogowe. Lampy umieszczone punktowo na podłodze balkonu, dają przyjemne światło, które dodatkowo może być regulowane przez właściciela. Oświetlenie punktowe to gwarancja, że nasze oczy nie będą się męczyć przez wpływ ostrego światła, a dodatkowo, podobnie jak w przypadku kinkietów, tworzą łagodną, romantyczną poświatę.

Rozwiązania czasowe

Lampiony to obecnie jedno z prostszych, jednak pięknie wyglądających elementów oświetlenia. Warto jednak zastosować również inne, czasowe możliwości. Jedną z nich jest oświetlenie zasilane energią słoneczną. Takie lampy można wbić na przykład w ziemię w doniczce z kwiatami, a ich całodzienna ekspozycja na słońce pozwoli wieczorem cieszyć się pięknym i ekologicznym światłem. Inną możliwością, która jest często stosowana na balkonach to lampki przypominające łańcuchy choinkowe, jak również lampiony papierowe lub  Cotton Balls. Światło z nich płynące jest generowane poprzez zasilanie elektryczne i daje rozproszone, delikatne światło po zachodzie słońca.