Książka to przedmiot, który często kojarzy się z nauką. Oczywiście, to skojarzenie jest dobre, jednakże książka może być całkowicie fascynującym zajęciem traktowanym jako forma rozrywki i hobby. Pielęgnowanie i systematyczne robienie rzeczy, które lubimy sprawia, że może stać się to naszą pasją i tak właśnie może być z czytaniem. Zapach świeżo wydrukowanej książki to coś, co uwielbia podczas czytania wiele osób nie tylko w Polsce ale też na świecie. Są również i tacy, którzy płyną z nurtem technologii i sięgają po elektroniczne wersje książek. Co wybrać by nie tylko pielęgnować swoje zainteresowania, ale też by było nam wygodnie podczas czytania oraz by było dobre dla środowiska?

Papierowa wersja-zalety i wady

Zdecydowaną zaletą papierowej wersji jest kontemplowanie historii, które zostały rzez autora przelane na papier. Dawniej, kiedy jeszcze o komputerze czy telefonie świat nie słyszał, przedruki książek czy ich fragmenty w gazetach ukazywały się właśnie na papierze. Jest to coś, co przetrwało z duchem czasu a ponadto, jest to coś fizycznego, za co realnie płacimy i możemy przechowywać na półkach w swoim domu. Papierowa książka niszczeje, kurzy cię, i blaknie, jednakże czasem po wielu latach zyskuje na wartości i sprawia, że w odpowiednich chwilach powracamy do niej i tego co oferuje nam jej wnętrze, przypominając czas w którym czytaliśmy ją po raz pierwszy. Minusem może okazać się to, że w przypadku pasjonatów czytania ale nie gromadzenia książek, stosy przeczytanych tomów mogą przeszkadzać na niewielki metrażu w mieszkaniu. Ponadto, papier produkowany jest z drzewa a co za tym idzie, drukowane egzemplarze nie są produkowane w zgodzie z naturą.

Wersja elektroniczna-wady i zalety

E-book czyli elektroniczna wersja książki może być odtwarzana poprzez czytnik specjalnie zaprojektowany do tego, by na nim czytać, natomiast inną możliwością jest wykorzystanie własnego telefonu komórkowego. Faktem jest, że czytnik ma zwykle wymiary strony A5, czyli typowego formatu książki, przez co litery zachowane są niemalże w takiej wielkości jak w klasycznym przedruku. W przypadku telefonu przekątna ekranu jest znacznie mniejsza, co może być problematyczne dla osób słabo widzących. Smartfon świetnie sprawdzi się w przypadku osób młodych, które mają telefon zawsze przy sobie i czytanie na nim jest dla nich wygodne. Elektroniczne książki są ekologiczne i można je szybko zakupić lub wypożyczyć przez łącze internetowe. Minusem elektronicznych książek jest jedynie ich forma, która może być nieodpowiednia dla osób lubiących prawdziwy papier i fizyczną wersję książki.

Papier czy elektronika?
5 (100%) 1