Spodnie to taki element stroju, który z typowo męskiego stał się odzieżą unisexową. Co to znaczy? Właściwie to, to, że mogą je nosić obie płcie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, co więcej, są one znacznie wygodniejsze niż spódnica czy sukienka. Jest taki gadżet, który idealnie pasuje do tego elementu garderoby, a mianowicie jest nim pasek. Spełnia on różne funkcje, między innymi dekoracyjną ale też wspomagającą odpowiednie usytuowanie spodni na biodrach. Pasek to jak sama nazwa wskazuje długi fragment skóry czy innego materiału o różnej szerokości, kończący się klamerką, który należy umieścić w szlufkach spodni w poziomie na linii bioder, czy pasa.

Dekoracyjnie nie tylko do spodni

Pasek to niezwykle funkcjonalny ale też pięknie prezentujący się gadżet, który nie tylko sprawia, że spodnie nie będą się ześlizgiwały z bioder, ale też, że będą dodatkowo podkreślone pasem innego materiału o odmiennym od spodni kolorze, fakturze i wzorze. Paski pasują nie tylko do spodni, mogą być też wykorzystywane w spódnicach, szczególnie tych, wykonanych z jeansu, ale również rozkloszowanych, ołówkowych czy plisowanych. Ten gadżet w nieco cieńszej formie idealnie podkreśli talię w przypadku sukienek oversizeowych, luźnych czy rozkloszowanych o stosunkowo prostym kroju, a także ołówkowych, w których pasek świetnie uzupełni biznesowy styl sukienki.

Rodzaje pasków i klamerek

Paski mogą być wykonane ze skóry, przez co będą też bardziej wytrzymałe. Do wyrobu pasków niekiedy wykorzystuje się skórę ekologiczną, która wygląda bardzo podobnie do skóry prawdziwej, niemniej jednak jej jakość jest znacznie niższa, a dziurki w paku znacznie szybciej się wyrabiają, przez co produkt nadaje się szybko do wyrzucenia. Innym rodzajem pasków bardziej codziennych to te, plecione na przykład ze skórzanych, cienkich linek w formie warkocza, lub wykonane z materiału. Klamry, które uzupełniają pasek to: klamry na tak zwany język z przedrostkami, przyszywane lub w komplecie ze szlufkami, klamry pełne czyli z blachami zakrywającymi mechanizm zapięcia, klamry automatyczne, ozdobne oraz te, przeznaczone do pasków parcianych.