Czy lepiej pracować na etacie w firmie, czy odważyć się i otworzyć od dawna upragniony, własny biznes? Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, elementy prostsze i trudniejsze, wiąże się też z większym bądź mniejszym ryzykiem. Oczywiście praca na umowie o pracę jest pewną sytuacją, która uprawnia do wielu możliwości w związku z kodeksem pracy, jednak znacznie ogranicza. Praca “na swoim” to ogromne ryzyko, dużo dokumentów i spraw do załatwienia, olbrzymia odpowiedzialność ale i swoboda działania. Co zatem wybrać?

Ciepła posada, stała pensja, stabilizacja

Dla tych, którzy nie lubią dynamicznych zmian, niewiedzy i ogólnego, życiowego chaosu z całą pewnością będą bardziej usatysfakcjonowani pracą w firmie o ugruntowanej pozycji. Umowa o pracę daje względną pewność i ciągłość zatrudnienia, a w przypadku choroby czy ciąży, zwolnienia lekarskiego i stałego przychodu, który jest bardzo ważny bez względu na okoliczności. W przypadku pracy na etacie jesteśmy zobowiązywani do wykonywania swoich obowiązków należycie, jednak dodatkowa inicjatywa, zaangażowanie oraz ciekawe pomysły mogą zostać odrzucone już na początku, ponieważ firma ma inną ideę, budżety i możliwości, które niestety nie uwzględniają tego, co wymyśliliśmy. Ponadto szybkie tempo pracy, stres i natłok obowiązków może przyczynić się do spadku samopoczucia oraz efektywności, a w dłuższej perspektywie, bezsilności i załamania.

Trudna sztuka bycia szefem dla samego siebie

Determinacja i przedsiębiorczość, to dwie cechy, które powinna mieć każda osoba planująca własny biznes. Praca na własny rachunek nie należy do prostych, bo chociaż można się rozwijać i tworzyć ciekawe projekty, produkty czy usługi, to jednak aby to było naprawdę opłacalne i satysfakcjonujące, należy uporczywie iść do celu i nie rozpraszać się drobnymi potknięciami. Własna działalność to również konieczność zapoznania się z normami prawnymi i wszystkim co związane jest z działalnością i rozliczaniem m.in. podatków. Niewykluczone, że na początku będziemy musieli sami przeprowadzić swój młody biznes przez wszystkie norm yprawne i zasady, jednak w dalszej perspektywie warto mieć pod ręką sprawdzoną księgową i prawnika, którzy doradzą i zapewnią, że firma od pierwszych dni funkcjonowania, będzie zgodna z prawem.