Prowadnice meblowe stanowią nie tylko podporę i stabilizacje szafek meblowych. Są również bardzo funkcjonalne, co pozwala na ułatwienie codziennych czynności przyśpieszając bądź umilając je. Na świecie zostało stworzone wiele prowadnic, są one podzielone na zastosowania i funkcje. W zależności od rodzaju prowadnicy, posiada ona swoje własne funkcje takie jak push to open, samodomyk, cichy domyk czy też częściowy bądź dla bardziej wymagających pełny wysuw.

Charakterystyka

  • Prowadnice kulkowe – bardzo popularne w przemyśle meblarskim. Znajdują zastosowanie w komodach, regałach czy szafach. Zapewniają one płynne otwieranie i zamykanie szuflad, drzwi czy ruchomych półek. W swojej budowie posiadają one specjalne nylonowe kulki których zadaniem jest upłynnienie ruchu. Znajdują się one w dolnej krawędzi szuflady przez co są niewidoczne. Charakteryzują się one głównie jakością i komfortem. Są wyposażone w niewielką ilość tworzyw sztucznych co pozwala im na występowanie w miejscach o wysokich temperaturach jak różne fabryki. Do ich wyboru skłania również duży udźwig i duża ilość rozmiarów.
  • Prowadnice rolkowe – tanie, najczęściej wykorzystywane w szufladach nienarażonych na wysokie obciążenia np. szafki ze sztućcami. Ich obciążenie sięga do ok 20-25kg. Są bardzo łatwe w montażu.
  • Prowadnice dolnego montażu – wykorzystywane gdy kupujący chce ukryć prowadnice nie odmawiając jej funkcjonalności. Prowadnica znajduje się po dolnej stronie szuflady stając się niewidzialna dla oka ludzkiego z normalnej perspektywy. Wybierana najczęściej do szafek drewnianych
  • Ciekawym rodzajem prowadnic są prowadnice do stołu – są to specjalne okucia meblowe pozwalające na rozsuwanie blatu. Mogą być one wyposażone w funkcje synchronizującą. Podnosi on poziom komfortu rozkładania stołu. Jest to bardzo proste – wystarczy po jednej stronie stołu rozsuwać jedną część blatu a druga rozsuwa się w tym samym czasie w sposób samoistny – bardzo wygodne rozwiązanie. Przy wyborze prowadnicy bez tej funkcji osoba rozsuwająca stół jest zmuszona najpierw rozsunąć jedną część, a następnie drugą.

 

Prowadnice wprawiają odpowiednie meble w ruch nadając im funkcjonalności i ułatwiając korzystanie z nich dlatego niezwykle ważny jest prawidłowy dobór prowadnic. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jest zapytać o pomoc pracownika sklepu meblowego.