Puzzle są bardzo znane od bardzo długiego czasu. Duża większość dzieci swoją przygodę z zabawkami zaczyna od najbardziej podstawowych wersji puzzli. Kiedyś były ciężej dostępne i często aby je zdobyć trzeba było sprowadzać je zza granicy. Teraz dostępne w tysiącach najróżniejszych egzemplarzy na wyciągnięcie ręki można je kupić w każdym sklepie zabawkowym.

 

 

Charakterystyka puzzli – co dają od siebie?

Puzzle zapewniają dziecku maksymalne skupienie i sprowadzenie swojej uwagi tylko i wyłącznie na sobie i procesie układania. Uczy to dziecko koncentracji i drogi do wyznaczonego celu małymi krokami. Puzzli nie da się ułożyć od razu. Potrzebne jest łączenie kawałków w większe elementy, które dopasowują się ze sobą. Po ułożeniu całkowitej ilustracji dziecko może być z siebie zadowolone i chcieć dostarczać sobie taką dawkę satysfakcji częściej. Dzieci najczęściej zaczynają od bardzo małych liczb elementów. Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego dziecko musi nauczyć się mechanizmu układania ze sobą poszczególnych kawałków. Dopiero wtedy będzie mogło przechodzić o krok dalej i sięgać po coraz trudniejsze opcje.

Na samym początku poleca się dziecku puzzle złożone z 4 kawałków. Można zdobyć specjalne dodatki z magnesu, które ułatwiają układanie puzzli w określone miejsca. Wszystko po to, aby dziecko nauczyło się systemu układania puzzli.

 

Specjalny typ puzzli

Puzzle z biegiem lat zostały mocno zrewolucjonizowane. Z biegiem czasu od projektantów cały czas wymaga się więcej i wprowadzania na rynek nowości. Puzzle dzięki temu wyewoluowały tworząc puzzle kreatywne – zabawkę edukacyjną, która nie dość, że bawi to jeszcze uczy! W dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne. Dzieci nie zawsze są chętne do nauki a połączenie z nią zabawy jest bardzo efektywne. Puzzle kreatywne umożliwiają owocną naukę dziecka na temat, który zostały kupione. Przykładowo puzzle kreatywne plac budowy uczą najczęściej zainteresowanych chłopców o wszystkich maszynach i urządzeniach znajdujących się w tym miejscu. Dzięki temu może poszerzyć ono wiedze na dany temat.