Współcześnie rynek usług internetowych oferuje szeroką gamę możliwości. Nie inaczej dzieję się z rynkiem drukarskim. Jeszcze całkiem niedawno drukarnie stanowiły raczej niewielkie zakłady, ulokowane gdzieś poza centrum miasta. Nie były one tak łatwo dostępne nie tylko ze względu na lokalizacje, ale też godziny otwarcia oraz ceny świadczenia swoich usług. Dziś takie miejsca można znaleźć na każdym rogu, niektóre z nich są nawet otwarte całą dobę. Dzięki dostępności internetu możesz nawet zlecić wykonanie druku, bez wychodzenia z domu.

Ze względu na szeroki zakres dostępnych możliwości można jednak doznać poczucia dezorientacji i zagubienia. W tym tekście postaram się więc przybliżyć Ci dwa najpopularniejsze rodzaje druków oferowanych przez różnego rodzaju drukarnie.

Pierwszym z nich jest druk offsetowy, zwany inaczej poligrafią. Jest to druk polegający na przenoszeniu farby z aluminiowej matrycy na podłoże, najczęściej na arkusz papieru poprzez odbicie na czterech cylindrach pokrytych warstwą gumy. Na każdym cylindrze znajduje się inny kolor – cyjan, magneta, żółty i czarny (stąd skrót CMYK). Niektóre maszyny wyposażone są też w piąty cylinder, który umożliwia rozprowadzenie kolorów spoza palety CMYK.

Przy offsetowej metodzie druku maszyna stosuje procedurę przyciągania i odpychania wody. W miejscach, w których powinien pojawić się nadruk matryca pokrywana jest substancją oleofilną, która z przyciąga farby a odpycha wodę. Natomiast tam gdzie ma go nie być – stosuje się substancje hydrofilne.

Drugim popularnym sposobem nanoszenia treści na papier jest druk cyfrowy, korzystający z nieco odmiennej metody. Tego rodzaju obraz do druku jest tworzony bezpośrednio na podstawie danych przesłanych przez komputer, bez konieczności użycia dodatkowych nośników czy form drukarskich. Dzięki czemu możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy na koszcie przygotowania materiału i skrócić czas realizacji druku. Ze względu na to mamy też możliwość łatwiejszego manipulowania materiałem, który chcemy wydrukować – możemy go dowolnie edytować i personalizować.

Rodzaje druku – offsetowy i cyfrowy
5 (100%) 1