Moduły optyczne Fibermarkt

Pod koniec lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku powstała pierwsza linia światłowodowa. Miała zaledwie dziewięć kilometrów długości. Wykonali ją włosi na terenie miasta Turyn. Sieć łączyła dwie centrale telefoniczne. Od tego czasu, choć minęło niewiele czasu, dokonał się skok technologiczny. Sieć komunikacyjna składa się z wielu podzespołów. Jednym z nich jest moduł SFP.

 

Organizacja struktury

Moduły SFP nie są podbudowane organizacją certyfikującą. Wszyscy zainteresowani dokładają coś od siebie. Wspólna praca nad budowa i szczegółami konstrukcyjnymi daje efekty w postaci niezwykłego przyspieszenia. Społeczność zainteresowanych fachowców przyspiesza wykładniczo prace nad poszczególnymi zagadnieniami.

 

Krótko o przeznaczeniu

Moduły optyczne służą do łączenia elementów sieci komputerowej. Dokładnie rzecz biorąc do łączenia światłowodu z węzłami sieci komputerowej. Switche i routery połączone są za pomocą modułów. Niewielkie urządzenia mogą tworzyć zespoły portów zblokowanych na boku jednego większego aparatu.

Komponenty sieci w postaci modułów SFP wytwarzane są w dwóch wariantach, różniących się zasadniczo w budowie. To samo przeznaczenie, jednak siła sprawcza bierze źródło w innym medium.

Moduł SFP jednomodowe napędzane są światłem lasera. Natomiast w wielomodowych źródłem energii jest zespół diod luminescencyjnych znacznej mocy. W obu wypadkach światło jest nośnikiem informacji. Tylko sprawność urządzeń jest różna. Jednomodowe transceivery są w stanie zapewnić transmisje ważnych i wrażliwych danych na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Wszystko zależy od uwarunkowań technicznych. I najważniejszym parametrem jest moc lasera.

 

Moduł ma wbudowany układ diagnostyczny. Cyfrowy panel pozwala na diagnozowanie parametrów urządzenia w czasie rzeczywistym. Wszystkie ważne parametry pracy są dostępne in situ na żądanie serwisanta lub administratora zajmującego się dozorem sieci. Moduł jest przeznaczony do współpracy z urządzeniami, które nie mają zastosowanych zabezpieczeń. W innych przypadkach jest niekompatybilny i trzeba wybierać tylko te z listy zalecanych.

Światło lasera niesie wiadomości przez cały świat
5 (100%) 1