Paliwo – najważniejsza substancja w samochodzie ciężarowym dzięki, której ciężarówki mogą przemierzać setki tysięcy kilometrów w odpowiednim czasie. Jednak aby nie zatrzymywać się co parędziesiąt kilometrów na ciągłe tankowanie na stacjach paliw ciężarówki zostały wyposażone w solidne zbiorniki paliwa dzięki, którym mogą bez zatrzymania przemierzać bardzo długie dystanse.

 

Zbiornik paliwa – charakterystyka

Zbiornik paliwa to z definicji zbiornik zasilający paliwem silniki spalinowe zamontowany w pojazdach mechanicznych i dostosowany do bezpiecznego przechowywania paliwa ciekłego oraz gazowego – w zależności od specyfikacji samochodu. Posiadają one różnego rodzaju udogodnienia takie jak wskaźniki poziomu paliwa czy też pompy przetłaczające paliwo do silnika.

Zbiorniki paliwa najwyższej jakości powinny mieć certyfikaty TUV i być zrobione z najwyższej jakości materiałów. W zależności od przeznaczenia można instalować do samochodów zbiorniki producentów krajowych, bądź też importowane. Muszą one być zbudowane z wysokiej jakości materiałów, gdyż przewożą setki litrów płynów napędowych będących łatwopalnymi materiałami.

 

Do najczęściej spotykanych kształtów zalicza się zbiorniki paliwa kwadratowe, prostokątne, okrągłe czy też w kształcie litery D. Montowane są w razie potrzeb – pionowo bądź poziomowo.

Jeżeli chodzi o materiały – najczęściej stosuje się aluminiowe zbiorniki przeznaczone do benzyn i paliwa typu diesel. To trwały materiał, który nie wchodzi w reakcję chemiczną z substancjami, więc jest dla nich idealny. Stosuje się także stal nierdzewną, która wytrzymuje wysokie ciśnienia – więc stosowane są w przypadku samochodu poruszającego się na gaz ziemny.

 

Często bywa, że zbiorniki paliwa podlegają różnego rodzaju awariom. Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż grozi to wyciekiem paliwa, jego zapaleniem się i nawet wybuchem. Dlatego należy dbać i regularnie sprawdzać swoje zbiorniki paliwa – w przypadku odkształceń bądź przerwania ciągłości materiałów należy wymienić je na nowe. W momencie utrzymywania się charakterystycznego zapachu benzyny bądź gazu wokół samochodu należy koniecznie sprawdzić zbiornik aby uchronić się przed wypadkami.

Części do samochodów ciężarowych – DBK Parts

Podsumowanie

Zbiornik paliwa to niezwykle ważny element każdego samochodu ciężarowego. Jego odpowiednia wielkość zapewni długą ciągłość jazdy przez co kierowca nie będzie musiał tak często zjeżdżać na stację benzynową i tankować co oszczędzi znaczną część jego czasu.